AND THE WINNERS ARE… THE 87TH ANNUAL ACADEMY AWARDS! (THE COMPLETE WINNERS!)

0

oscars+2015

After all was said and done, after all the bets, pools, and predictions, it was Alejandro Inarritu’s Birdman that took home the top prizes at the 87th Annual Academy Awards, winning Best Picture and Best over Boyhood in what was an extremely close Oscar race.

Julianne Moore won her first Oscar for her riveting performance in Still Alice, while Eddie Redmayne came away with the Best Actor statue for The Theory of Everything.  Two first-time nominees, Patricia Arquette and J.K. Simmons, won their Supporting Actress and Actor categories, respectively. 

While Neil Patrick Harris is earning mixed reviews for his hosting duties, the musical performances were, for many, one of the highlights of the extended evening.  Lady Gaga performed a lovely tribute to Julie Andrews and the 50th anniversary of The Sound of Music, while  Common and John Legend gave a stunning performance of “Glory” from Selma, which brought the whole crowd to its feet.  The song later won the Oscar for Best Original Song.

The Complete List of Winners:

 

6

BEST PICTURE
AMERICAN SNIPER
BIRDMAN ***WINNER
BOYHOOD
THE GRAND BUDAPEST HOTEL
THE IMITATION GAME
SELMA
THE THEORY OF EVERYTHING
WHIPLASH

The TB Staff was equally divided in their predictions going 4 for Birdman and 4 for Boyhood.

4
BEST DIRECTOR

Alejandro Inarritu | BIRDMAN ***WINNER
Richard Linklater | BOYHOOD
Bennett Miller | FOXCATCHER
Wes Anderson | THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Morten Tyldum | THE IMITATION GAME

Once again the TB Staff is split down the middle, with 4 for Inarritu and 4 for Linklater, though the picks were not unanimous to picture and director. 

best actor
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

Steve Carell | FOXCATCHER
Bradley Cooper | AMERICAN SNIPER
Benedict Cumberbatch | THE IMITATION GAME
Michael Keaton | BIRDMAN
Eddie Redmayne | THE THEORY OF EVERYTHING ***WINNER

Keaton takes a commanding lead in our staff predictions, being the only actor to land multiple votes, earning 5 himself, while Redmayne, Cumberbatch and Cooper each earned 1.

4
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE

Marion Cotillard | TWO DAYS ONE NIGHT
Felicity Jones | THE THEORY OF EVERYTHING
Julianne Moore | STILL ALICE ***WINNER
Rosamund Pike | GONE GIRL
Reese Witherspoon | WILD

Moore dominates this category, and most every award building up to the , earning 5 staff picks here, while Pike takes 2 and Witherspoon 1.

9


BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Robert Duvall | THE JUDGE
Ethan Hawke | BOYHOOD
Edward Norton | BIRDMAN
Mark Ruffalo | FOXCATCHER
J.K. Simmons | WHIPLASH ***WINNER

Expected to be a slam dunk in the office, apparently someone here was not on the same page as everyone else, as our TB staff gives Simmons 7 votes, and Ruffalo 1.

16
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Patricia Arquette | BOYHOOD ***WINNER
Laura Dern | WILD
Emma Stone | BIRDMAN
Meryl Streep | INTO THE WOODS
Keira Knightley | THE IMITATION GAME

The only major unanimous category amongst the staff, with all 8 votes going to Arquette.

19
BEST ORIGINAL SCREENPLAY

BIRDMAN | Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., & Armando Bo ***WINNER
BOYHOOD | Written by Richard Linklater
FOXCATCHER | Written by E. Max Frye and Dan Futterman
THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
NIGHTCRAWLER | Written by Dan Gilroy

Birdman takes top spot from our office predictions earning 5 votes, while Nightcrawler picks up 2, and The Grand Budapest Hotel rounds it out with 1.

10
BEST ADAPTED SCREENPLAY

AMERICAN SNIPER | Written by Jason Hall
THE IMITATION GAME | Written by Graham Moore ***WINNER
INHERENT VICE | Written for the screen by Paul Thomas Anderson
THE THEORY OF EVERYTHING | Screenplay by Anthony McCarten
WHIPLASH | Written by Damien Chazelle

Another 50/50 split in the office, this time 4 votes going to The Imitation Game and 4 votes going to The Theory of Everything.

15
BEST ANIMATED FEATURE FEATURE FILM

BIG HERO 6 | Don Hall, Chris Williams and Roy Conli ***WINNER
THE BOXTROLLS | Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2 | Dean DeBlois and Bonnie Arnold
SONG OF THE SEA | Tomm Moore and Paul Young
THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA | Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Our office unanimously wrote in a winner for this category this year, with 8 votes all going to a confusingly nomination-less film in The Lego Movie. After all agreeing to vote for our second favorite animated film the tally came back with 4 votes for How to Train Your Dragon 2, while Big Hero 6 and Song of the Sea each earned 2 votes as well.

6
BEST DOCUMENTARY FILM

CITIZENFOUR | Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, and Dirk Wilutzky ***WINNER
FINDING VIVIAN MAIER | John Maloof and Charlie Siskel
LAST DAYS IN VIETNAM | Rory Kennedy and Keven McAlester
THE SALT OF THE EARTH | Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, and David Rosier
VIRUNGA | Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Our office ballot did not originally include this category, but on a quick poll the office decided on 5 votes for Citizenfour, 3 votes for Virunga.

9
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

IDA (Poland) ***WINNER
LEVIATHAN (Russia)
TANGERINES (Estonia)
TIMBUKTU (Mauritania)
WILD TALES (Argentina)

Ida takes top spot in our office predictions with 6 votes, and Wild Tales picks up the other 2 outstanding.

14
BEST ANIMATED FILM (SHORT)

THE BIGGER PICTURE | Daisy Jacobs and Christopher Hees
THE DAM KEEPER | Robert Kondo and Dice Tsutsumi
FEAST | Patrick Osborne and Kristina Reed ***WINNER
ME AND MY MOULTON | Torill Kove
A SINGLE LIFE | Joris Oprins

Feast took the top spot with 4 votes, while The Bigger Picture followed it with 3, and The Dam Keeper with 1.

2
BEST DOCUMENTARY FILM (SHORT)

CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1 | Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry ***WINNER
JOANNA | Aneta Kopacz
OUR CURSE | Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
THE REAPER| Gabriel Serra Arguello
WHITE EARTH | J. Christian Jensen

This was almost unanimous with 7 of our staff voting Crisis Hotline as their top pick, and 1 lodging their vote for White Earth.

10
BEST LIVE ACTION FILM (SHORT)

AYA | Oded Binnun and Mihal Brezis
BOOGALOO AND GRAHAM | Michael Lennox and Ronan Blaney
BUTTER LAMP | Hu Wei and Julien Féret
PARVANEH | Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
THE PHONE CALL | Mat Kirkby and James Lucas ***WINNER

Boogaloo and Graham was decidedly the only film in the batch we eagerly wanted more from when it ended, but The Phone Call was so good it was hard to top. With that in mind, our predictions land on ‘Phone’ with 5 votes and ‘Boogaloo’ with 3.

13
BEST CINEMATOGRAPHY

BIRDMAN | Emmanuel Lubezki ***WINNER
THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Robert Yeoman
IDA | Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
MR. TURNER | Dick Pope
UNBROKEN | Roger Deakins

We’re divided once again, with Lubezki earning 4 votes for Birdman, which would make a back to back win for him, and Yeoman taking 4 votes, who is up for his 1st Oscar with The Grand Budapest Hotel.

6
BEST FILM EDITING

AMERICAN SNIPER | Joel Cox and Gary D. Roach
BOYHOOD | Sandra Adair
THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Barney Pilling
THE IMITATION GAME | William Goldenberg
WHIPLASH | Tom Cross ***WINNER

7 votes all but lock in Whiplash to earn the win here, while 1 vote was seemingly swayed by the belief that there is no way American Sniper is coming out of here without a win in something.

7
BEST PRODUCTION DESIGN

THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock ***WINNER
THE IMITATION GAME | Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
INTERSTELLAR | Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
INTO THE WOODS | Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
MR. TURNER | Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

It’s unanimous, with all 8 votes going to The Grand Budapest Hotel.

unnamed-1
BEST COSTUME DESIGN

THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Milena Canonero ***WINNER
INHERENT VICE | Mark Bridges
INTO THE WOODS | Colleen Atwood
MALEFICENT | Anna B. Sheppard and Jane Clive
MR. TURNER | Jacqueline Durran

One of the most divided categories amongst the staff, every film nominated earned a vote, with The Grand Budapest Hotel earning 3 votes, Into the Woods 2 votes and Mr. Turner, Inherent Vice and Maleficent each earning 1 vote apiece.

12
BEST ORIGINAL SCORE

THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Alexandre Desplat ***WINNER
THE IMITATION GAME | Alexandre Desplat
INTERSTELLAR | Hans Zimmer
MR. TURNER | Gary Yershon
THE THEORY OF EVERYTHING | Johann Johannsson

Desplat may have cut his chances in half, and because of that Zimmer may add another golden man to his shelf (eight time nominee, one win), but for us, they’re currently tied with Interstellar and The Grand Budapest Hotel each earning 3 votes, and The Theory of Everything earning the final 2.

18
BEST ORIGINAL SONG

“Everything is Awesome” | THE LEGO MOVIE, Shawn Patterson
“Glory” | SELMA, John Stephens and Lonnie Lynn ***WINNER
“Grateful” | BEYOND THE LIGHTS, Diane Warren
“I’m Not Going to Miss You” | GLEN CAMPBELL: I’LL BE ME, Glen Campbell and Julian Raymond
“Lost Stars” | BEGIN AGAIN, Gregg Alexander and Danielle Brisebois

We’re 8 for 8 in votes for “Everything is Awesome”, though hearing some of the weird backlash against The Lego Movie, we wouldn’t be surprised to see “Glory” take it.

12
BEST VISUAL EFFECTS

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER | Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill. and Dan Sudick
DAWN OF THE PLANET OF THE APES | Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
GUARDIANS OF THE GALAXY | Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, and Paul Corbould
INTERSTELLAR | Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher ***WINNER
X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST | Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Every single one of these nominees showcased amazing work in 2014, but ultimately our votes landed on Interstellar with 5 votes. Following that, Dawn of the Planet of the Apes took 2 and Guardians of the Galaxy the final vote.

unnamed
BEST MAKEUP & HAIRSTYLING

FOXCATCHER | Bill Corso and Dennis Liddiard
THE GRAND BUDAPEST HOTEL | Frances Hannon and Mark Coulier ***WINNER
GUARDIANS OF THE GALAXY | Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Almost unanimous again, with 7 votes going to The Grand Budapest Hotel, and 1 landing on Guardians of the Galaxy (a film that deserved a lot more love than it received here). 

18
BEST SOUND MIXING

AMERICAN SNIPER | John Reitz, Gregg Rudloff, and Walt Martin
BIRDMAN | Jon Taylor, Frank A. Montaño, and Thomas Varga
INTERSTELLAR | Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
UNBROKEN | Jon Taylor, Frank A. Montaño, and David Lee
WHIPLASH | Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley ***WINNER

We often find that few people voting for Sound Mix and Sound Edit actually know the difference between the two, and as such we fear American Sniper will take the category here (where it would be much more deserving in the edit), so while we’ve voted Interstellar at the top with 4 votes, and Whiplash right behind it with 3, we still slipped 1 final vote to American Sniper.

19
BEST SOUND EDITING

AMERICAN SNIPER | Alan Robert Murray and Bub Asman ***WINNER
BIRDMAN | Martín Hernández and Aaron Glascock
THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES | Brent Burge and Jason Canovas
INTERSTELLAR | Richard King
UNBROKEN | Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

The Academy wouldn’t allow the music from the Birdman to be accepted as a score, so there is an awkward dark horse angle to that here, though we think this is the category American Sniper will land gold with 4 votes. The Hobbit follows that up with 2 votes, while Interstellar and Birdman each earn 1 vote each.

Share.

Leave A Reply